Sansür, bir toplumun kendine olan güvensizliğini yansıtır ve otoriter rejimlerin belirgin bir özelliğidir.

--Potter Stewart

19.08.2009

SpringSource Tool Suite 2.1.0

Yaklaşık 2 hafta önce STS 2.1.0'nın kararlı sürümü yayınlandı. Yeni kurup hızlıca göz gezdirme fırsatı bulduğum STS 2.1.0'nin, Eclipse 3.5 üzerine kurulu olmasının yanı sıra ilk dikkatimi çeken güzelliği IzPack kullanarak hazırlanmış bir kurulum sihirbazı aracılığıyla kurulumunu gerçekleştirebilmeniz. IzPack ile kurulum sihirbazı hazırlama konusunda önceden benim de tecrübem olduğundan doğru ve hoş bir seçim diyebilirim. IzPack'i kurcalamanızı tavsiye ederim. STS kurulumunun yanında Spring tm Server, Spring dm Server ve Spring ROO paketlerini de kurabilmek için sihirbaz size seçim şansı tanıyor. Seçilen paketler kurulum esnasında belirlediğiniz dizin altına herbir paket kendi dizininde gruplanmış şekilde kopyalanıyor.

Ayrıca kararlı sürümün kurulum dosyası olarak dağıtılmasıyla önceki sürümlerde .zip dosyasını açarken karşılaşılan ve can sıkan uzun dosya isimlerinin yarattığı probleminin önüne geçilmiş.

Sorunsuz kurulumdan sonra hemen denemek istediğim, önceki sürümde bir türlü kullanamadığım "Roo Shell" penceresi oldu. Her nedense bir türlü STS üzerinden Roo Shell'i kullanarak Roo projesi yaratamamış, var olan bir Roo projesini de STS'ye aktaramamıştım. Kararlı sürümde gördüğüm kadarıyla Roo Shell penceresi çalışır durumda...

Diğer dikkatimi çeken ise, STS çalışıp Package Explorer penceresi görünür görünmez var olan Eclipse projelerini arayarak listelemesi oldu.

Alalacele kısaca paylaşmak istediğim ilk izlenimlerimin bunlar. Kullanıp keşfettikçe STS'yi buradan sizlere tecrübelerimi aktarmaya devam ederim..


1 yorum: