Sansür, bir toplumun kendine olan güvensizliğini yansıtır ve otoriter rejimlerin belirgin bir özelliğidir.

--Potter Stewart

15.08.2009

SCJP, SCWCD, Spring Roo, STS, vs. vs.

Uzunca sayılabilecek bir süre blogumla ilgilenemedim. Bunun başlıca sebebi SCJP 6.0 için çalışıyor olmam ve bu sebeple merak ettiğim, ilgilenmek istediğim Spring Roo gibi teknolojilerden uzak kalmamdı. Neyseki 2 hafta önce sınava girerek sertifika almaya hak kazandım ve ardından yıllık izne çıktım.

SCJP sınavına "SCJP Sun Certified Programmer for Java 6 Exam 310-065" kitabıyla hazırlandım. Uygulama geliştirirken ezbere ya da bilmeden yaptığımız birçok konuyu öğrenmek, "bu da bu şekildeymiş" demek, örnek soruları çözmek benim için hem eğitici hem de keyifliydi. Kitabı okumanızı tavsiye ederim. Ardından bol soru çözmek sınav için yeterli olacaktır.

Sırada SCWCD var. Sınava çalışmak için ilk başta "Sun Certified Web Component Developer Study Guide" kitabını düşünsem de kitabın okuyuculardan aldığı kötü yorumlar, beni "Head First Servlet & JSP" yönlendirdi. En kısa zamanda da ikinci sertifika için çalışmaya başlamayı düşünüyorum.

İlk sertifikaya çalışırken gösterdiğim tembelliği tekrarlamamaya; Refactoring, TDD ve merak ettiğim Spring Roo, OSGi gibi konulara da tekrar eğilmeye çalışıcam. Bu sırada Eclipse 3.5 tabanlı SpringSource Tool Suite 2.1.0'ı da kullanarak getirdiği kolaylıkları gözlemlemek de istiyorum.

4 yorum:

 1. selam scjp sinavina hazirlaniyorum.
  sinavla ilgili paylasabilecegin bir not, ipucu var mi ? Sorular bilgisayar uzerinden cevaplaniyor sanirim dimi ?

  YanıtlaSil
 2. Sorular bilgisayar üzerinde cevaplanıyor. Sınav ücreti 300$+KDV. Sınavı sonlandırmanızın ardından doğru-yanlış yüzdenizi gösteren bir çıktı onaylanarak size veriliyor. Sınavı geçmiş iseniz ertesi gün SUN'dan gelen bir mail kişisel ve adres bilgilerinizi doğrulamanızı istiyor. Doğrulama işleminden 3 hafta kadar sonra da basılı sertifikanız adresinize ulaşıyor.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,

  Ben de scjp sınavına hazırlanacağım. bahsettiğiniz kitabı İstanbul'da nerde bulabilirim?

  YanıtlaSil
 4. Basılı kitabı bulman zor sanırım. Amazon vb. yerlerden sipariş etmen gerekir. Torrent veya rapidshare'den soft kopyasını rahatlıkla indirebilirsin.

  YanıtlaSil