Sansür, bir toplumun kendine olan güvensizliğini yansıtır ve otoriter rejimlerin belirgin bir özelliğidir.

--Potter Stewart

8.01.2009

Richfaces Calendar bileşeni ve TinyMCE

Richfaces sunduğu zengin JSF bileşenleriyle JSF ile geliştirilen web uygulamalarında kullanımı sıkça tercih edilen bir kütüphane. bileşeni de Richfaces'ın işe yarar özellikleri olan güzel bir takvim gerçekleştirimi.

TinyMCE ise html girdileri yapabileceğiniz popüler bir "zengin metin editörü".

Geliştirdiğimiz web uygulamalarında TinyMCE'i bir Richfaces bileşeni olarak paketlemiştik. Böylece kolay ve tekrar kullanılabilir zengin metin editörümüz oldu. Bir adım daha ileri giderek Richfaces'in dosya yükleme bileşen
i olan ve bu blogta gerçekleştirimi bir örnekle anlatılan ile zengin metin editör bileşenimizi birlikte çalışır hale getirdik.

Zengin metin editörümüzü mutlu mesut kullanırken, richfaces'ın dosya yükleme yeteneği ile kullanıcılara resimler yükletirken bugün gördüm ki rich:calendar ve tinyMCE ile birbirleriyle aynı sayfada geçinemiyor. Firefox iki bileşeni problemsiz çalıştırırken, bu uyumsuzluk bir şekilde IE'de ortaya çıkıyor ve can sıkıyor. (Uyumsuzluğu bulmak 2 saatimi alınca canlar sıkıldı elbet.)

Richfaces'in Jira'sında bununla ilgili bir hata kaydı girilmiş: https://jira.jboss.org/jira/browse/RF-3697

Kayıttan da anlaşıldığı gibi sorunu 3.3.0 ile birlikte gelecek olan ile çözmüşler. Richfaces'in TinyMCE gerçekleştirimi. TinyMCE'in var olan özelliklerinin yanısıra yeni özellikler barındırdığından da bahsediliyor. İncelediğim kadarıyla TinyMC
E'in gerek duyduğu parametreleri .properties dosyasından temin ediyor. Biz bu parametreleri bileşenin .xhtml sayfasında veriyorduk.

TinyMCE bileşenini Richfaces'tan önce geliştirdiğimize mi sevineyim, var olan sorunlar nedeniyle Richfaces'ın yeni sürümünde gelecek olan gerçekleştirime geçmek zorunda kaldığımız için harcanan emeğe mi üzüleyim bilemedim :)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder